O autorze
Blog o boreliozie to miejsce, w którym będą prezentowane podstawowe informacje o poważnej i niedocenianej chorobie, jaką jest borelioza. Najważniejsze poruszane zagadnienia to: objawy, diagnostyka, terapie oraz profilaktyka dotycząca boreliozy i innych infekcji (koinfekcji) do boreliozy. Wiedzieć więcej - z różnych punktów widzenia - o chorobie : wieloobjawowej, wielonarządowej, wieloukładowej - jednym słowem o chorobie o wielu twarzach to większa szansa na powrót do zdrowia. Blog ma charakter informacyjny i nie zastępuje wizyty i konsultacji lekarskiej.

Borelioza (Lyme Disease) - podsumowanie bloga

laboratorium - zdjęcie
laboratorium - zdjęcie materiały własne
Dzisiejszy wpis na naszym blogu o boreliozie ma charakter podsumowania omawianego ważnego i mało docenianego – naszym zdaniem - zagadnienia boreliozy oraz jej wielu koinfekcji: bartonelii, babesii, mykoplazmy, anaplazmy, chlamydii, brucelozy, yersinii. Celem bloga nie było bardzo szczegółowe przekazanie wiedzy o chorobach odkleszczowych, lecz tylko zasygnalizowanie kilku istotnych kwestii, takich jak objawy, diagnostyka, terapie oraz profilaktyka, o których warto wiedzieć.

Borelioza i koinfekcje – objawy i choroby
Borelioza i jej liczne koinfekcje powodują „zamieszanie” - w zakresie bardzo wiele objawów (kilkadziesiąt) , które z kolei „naśladują” wiele chorób (kilkanaście). To jest główny powód małej wykrywalności boreliozy w stosunku do jej realnego występowania. Zagrożenie rośnie szybko a świadomość zagrożenie rośnie znacznie wolnej. W konsekwencji nie wiemy, ile jest osób chorujących na boreliozę, a tym bardziej nie wiemy ile osób choruje na koinfekcje do boreliozy.
Szerzej pisaliśmy na ten temat tutaj

Na podstawie doświadczenia naszego Centrum należy analizować różne objawy i różne choroby i na ich podstawie dokonywać świadomego wyboru strategii rozpoznania właściwych objawów i przypisać so nich właściwe choroby. Taka strategia ma szansę w miarę skutecznie poradzić sobie z zdiagnozowaniem boreliozy i jej koinfekcji, w określonym indywidualnym przypadku.

Borelioza i koinfekcje – diagnostyka
Borelioza i jej liczne koinfekcje powodują także „zamieszanie” w zakresie diagnostyki, ponieważ jest szereg testów medycznych (serologicznych - ELISA, WESTREN BLOT, genetycznych - PCR ) oraz testów alternatywnych (biorezonansowych - BRT), których wykonanie nie daje jednoznacznej odpowiedzi, czy mamy do czynienia z określonymi chorobami odkleszczowymi.
Szerzej na naszym blogu pisaliśmy na ten temat tutaj

Na podstawie doświadczenia naszego Centrum należy analizować różne warianty testów diagnostycznych i na ich podstawie dokonywać świadomego wyboru strategii diagnostycznej. Taka strategia ma szansę w miarę skutecznie poradzić sobie z zdiagnozowaniem boreliozy i jej koinfekcji, w określonym indywidualnym przypadku.

Borelioza i koinfekcje – terapie
Borelioza i jej liczne koinfekcje powodują również „zamieszanie” w zakresie stosowania szeregu terapii medycznych (IDSA, ILADS) oraz terapii alternatywnych (BRT, PNS, PND). Jedni uważają, że borelioza to „lekka” choroba więc zalecają krótkie leczenie, drudzy uważają, że borelioza to „poważna” choroba, którą należy znacznie dłużej leczyć.
Szerzej na naszym blogu pisaliśmy na ten temat tutaj.

Na podstawie doświadczenia naszego Centrum należy uważnie analizować różne warianty terapii i na ich podstawie dokonywać świadomego wyboru strategii terapeutycznej, która ma szansę skutecznie poradzić sobie z boreliozą i jej koinfekcjami w określonym indywidualnym przypadku.

Borelioza i koinfekcje – profilaktyka
Borelioza i jej liczne koinfekcje to także „zamieszanie” w zakresie stosowanie różnych wariantów profilaktyki.
Podstawą jest świadomość zagrożenia chorobami odkleszczowymi, związana z wiedzą na temat objawów, diagnostyki oraz terapii.

Na podstawienie doświadczenia naszego Centrum należy uważnie analizować różne warianty profilaktyki i na ich podstawie dokonać świadomego wyboru strategii profilaktycznej. Taka strategia ma szansę skutecznie poradzić sobie z boreliozą i jej koinfekcjami zarówno „przed” jak i „po”.

Na koniec naszego cyklu wpisów na blogu o boreliozie, chciałbym wszystkim czytelnikom portalu natemat.pl - którzy czytali poszczególne wpisy o chorobach odkleszczowych - podziękować za zainteresowanie się omawianą problematyką. Mam nadzieję, że przekazana wiedza, która wynika z doświadczenia naszego Centrum, będzie pomocna w przypadku, kiedy nastąpi „bliskie spotkanie III stopnia” z kleszczem, boreliozą i jej koinfekcjami.

Życzę wszystkim czytelnikom portalu natemat.pl - przede wszystkim zdrowia (między innymi bez boreliozy wraz z jej koinfekcjami), stosując skuteczną strategię profilaktyczną a w przypadku pojawienia się choroby (między innymi boreliozy wraz z jej koinfekcjami) - zastosowania skutecznej strategii diagnostyczno-terapeutycznej i szybkiego powrotu do zdrowia.

„Lekarz leczy , natura uzdrawia” Hipokrates
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...