O autorze
Blog o boreliozie to miejsce, w którym będą prezentowane podstawowe informacje o poważnej i niedocenianej chorobie, jaką jest borelioza. Najważniejsze poruszane zagadnienia to: objawy, diagnostyka, terapie oraz profilaktyka dotycząca boreliozy i innych infekcji (koinfekcji) do boreliozy. Wiedzieć więcej - z różnych punktów widzenia - o chorobie : wieloobjawowej, wielonarządowej, wieloukładowej - jednym słowem o chorobie o wielu twarzach to większa szansa na powrót do zdrowia. Blog ma charakter informacyjny i nie zastępuje wizyty i konsultacji lekarskiej.

Borelioza (Lyme Disease) - terapie medyczne (system IDSA) cz. 2

Dziś będziemy pisać o najbardziej powszechnym medycznym sposobie na leczenie boreliozy czyli systemie IDSA, który powstał w Stanach Zjednoczonych. Jego powszechność polega na tym, że powstały określone wytyczne, stosowane przez grupę lekarzy specjalistów w zakresie chorób zakaźnych. Zastanowimy się na tym, jak powszechność takiego podejścia do leczenia boreliozy wpływa na skuteczność walki z boreliozą.


Borelioza a terapia medyczna (system IDSA)
System leczenia IDSA, zakłada monoterapię antybiotykową czyli stosowanie jednego antybiotyku w krótkim czasie np. 30 dni. W zdecydowanej ilości przypadków jest to zakończenie terapii. Tylko z pozoru (powszechnego podejścia do leczenia chorób) jest to efektywne działanie w przypadku boreliozy. Z doświadczenia naszego Centrum – stosowanie tego rodzaju terapii jest zasadne tylko w określonych przypadkach – wczesnej boreliozy. Zalecamy wtedy udać się do lekarza pierwszego kontaktu.
„Wczesna” borelioza
Wtedy powinniśmy podczas wizyty u lekarza otwarcie powiedzieć o naszych obawach po ukąszeniu kleszcza i zasugerować podanie antybiotyku bardziej profilaktycznie, zapobiegawczo, nawet jeśli nie mamy żadnych objawów wskazujących na możliwość występowania infekcji boreliozowej, o których pisaliśmy wcześniej na blogu
Do naszego Centrum zdzwonią rodzice zaniepokojeni faktem ukąszenia przez kleszcza dziecka lub dorosłego członka rodziny. Właśnie wtedy zalecamy szybki kontakt z lekarzem. Taki szybki kontakt z lekarzem i podanie antybiotyku może w wielu przypadkach uchronić przed znacznie poważniejszym stanem, kiedy borelioza rozwinie się do stanu przewlekłego (wg systemu IDSA nie ma przewlekłej boreliozy).
Niestety opisana powyżej sytuacja jest na dziś rzadkością, choć coraz więcej lekarzy zaczyna dostrzegać problem boreliozy.

Rozwinięta” borelioza
Jeżeli zostanie właściwie rozpoznana borelioza (testy, objawy) to jest już w zasadzie „rozwinięta” borelioza, której leczenie w systemie IDSA nie jest takie szybkie i proste jakby się wydawało. Wtedy pacjent słyszy, że otrzyma jeden antybiotyk na 30 dni, ponieważ nie jest to poważna choroba. W zdecydowanej ilości przypadków, po 30 dniowej terapii nie następuje poprawa. Terapia kończy się a jeśli nadal występują objawy to nie jest już borelioza tylko tzw. zespół poboreliozowy, który de facto ma takie same objawy jak borelioza
Wpisując w wyszukiwarkę leczenie boreliozy spotykamy się z ogromnym szumem informacyjnym i wtedy pojawiają się zasadne wątpliwości – komu wierzyć i zaufać. To są bardzo trudne wybory i decyzje, ale to w zasadzie zależy od nas i naszej wiedzy.

Koinfekcje a terapia medyczna (system IDSA)
W przypadku występowania koinfekcji do boreliozy w systemie IDSA nie ma stosownych wytycznych.

Borelioza i koinfekcje – czy wybrać system IDSA ?
Jaką właściwą decyzję podjąć jeśli chodzi o leczenie boreliozy w systemie IDSA ? Problem z boreliozą po zastosowaniu leczenia boreliozy w systemie IDSA cały czas narasta. Jest to związane z zbyt późnym rozpoznaniem boreliozy – przez lekarzy i przez pacjentów. Jak każda terapia ma swoje plusy i minusy. Plus - jeśli szybko , na samym początku zastosujemy terapię IDSA jest skuteczność jest wysoka. Minus - jeśli terapię IDSA zastosujemy później, wtedy kiedy borelioza jest już „rozwinięta” to jej skuteczność w sposób znaczący spada. Tak więc czas właściwego rozpoznania boreliozy ma ogromne znaczenie. Trzeba o tym po prostu pamiętać.


Zapraszamy na naszego bloga w najbliższym czasie, będziemy pisać o terapiach na boreliozę i jej koinfekcje w systemie ILADS.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...