O autorze
Blog o boreliozie to miejsce, w którym będą prezentowane podstawowe informacje o poważnej i niedocenianej chorobie, jaką jest borelioza. Najważniejsze poruszane zagadnienia to: objawy, diagnostyka, terapie oraz profilaktyka dotycząca boreliozy i innych infekcji (koinfekcji) do boreliozy. Wiedzieć więcej - z różnych punktów widzenia - o chorobie : wieloobjawowej, wielonarządowej, wieloukładowej - jednym słowem o chorobie o wielu twarzach to większa szansa na powrót do zdrowia. Blog ma charakter informacyjny i nie zastępuje wizyty i konsultacji lekarskiej.

Borelioza (Lyme Disease). Diagnostyka genetyczna (test PCR). cz.3

Kolejne testy na boreliozę to diagnostyka genetyczna (molekularna) – PCR. Pisaliśmy ostatnio na blogu o testach serologicznych ELISA i WESTERN BLOT jako o powszechnych testach na boreliozę. Test PCR nie należy do testów powszechnych - nie tylko z powodu braku refundacji z NFZ, ale przede wszystkim z powodu braku wytycznych ze strony środowiska specjalistów, szczególnie w zakresie chorób zakaźnych. Oznacza to, że zlecanie takich testów praktycznie nie jest stosowane. Jeśli chcemy taki test zlecić, to możemy to zrobić bez skierowania od lekarza, płacąc za niego komercyjną stawkę. Jaka jest istota testu PCR, kiedy zlecać i jak interpretować wyniki?


Borelioza a diagnostyka genetyczna (test PCR)

Test PCR jako rodzaj diagnostyki genetycznej różni się zasadniczo od testów serologicznych. Nie jest to metoda pośrednia tylko bezpośrednia szukania określonej bakterii - w tym przypadku bakterii boreliozy. Oznacza to, że istotą tego testu jest poszukiwanie DNA boreliozy. Materiałem do badania jest przede wszystkim krew. Kiedy warto zrobić takie badanie?

Bakteria boreliozy stosunkowo szybko przenika do wielu organów i układów człowieka. Dlatego zlecenie powinno być zrobione w krótkim czasie od ukąszenia przez kleszcza. Kleszcza także można poddać badaniu. Im dłuższy czas wykonania badania od czasu ukąszenia przez kleszcza, tym trudniej będzie wykryć boreliozę. W tym miejscu warto przypomnieć, że wykonując test serologiczny powinniśmy „odczekać” od 4 do 6 tygodni, aby organizmu miał czas „wytworzyć” przeciwciała.

W przypadku testu PCR jest odwrotnie niż przypadku testu ELISA czy WESTERN BLOT. Decyzja o wykonaniu testu jest łatwiejsza w przypadku posiadanej wiedzy o faktycznym ukąszeniu.

Borelioza PCR – wynik negatywny i co dalej

Tak jak w przypadku wcześniejszych testów ELISA i WESTERN BLOT – test PCR może być negatywny. Istnieją również normy referencyjne, które określają między innymi wynik pozytywny/negatywny. Ważne jest, aby mieć pełny wynik a nie tylko jego odpis. Trzeba rozważnie interpretować wynik testu i traktować go jako element większej strategii diagnostycznej. Podobnie jak w przypadku testu ELISA i WESTERN BLOT wynik negatywny testu PCR nie potwierdza jednoznacznie braku boreliozy.

Borelioza PCR – wynik pozytywny, i co dalej


Otrzymane wyniki wskazują na prawdopodobną infekcję boreliozy i powiązaniu z objawami, które mogą wskazywać na boreliozę.

Koinfekcje a diagnostyka genetyczna (test PCR)

Stosowanie testu PCR do diagnostyki koinfekcji boreliozy jest mało powszechne, podobnie jak test PCR na boreliozę. W uzasadnionych przypadkach, nie wchodząc w szczegóły warto takie testy wykonać. Otrzymane wyniki należy interpretować w szerszym kontekście innych wyników a także katalogu objawów, które mogą wskazywać na występowanie koinfekcji do boreliozy.

PCR – warto robić takie testy ?

Biorąc pod uwagę różne zastrzeżenia związane z testem PCR, o których wcześniej była mowa - warto taki test wykonać na boreliozę i jej koinfekc je. Dylematów podczas procesu diagnostycznego w przypadku chorób odkleszczowych jest dużo, a stosowanie testów PCR tylko poszerza ilość dylematów.

W związku z pojawiającymi się naturalnymi pytaniami - które testy należy i warto wykonać na boreliozę i jej koinfekcje? Zalecane jest indywidualne, personalne podejście do strategii diagnostycznej w oparciu o historię danej osoby. Tylko w ten sposób jest szansa aby otrzymać realną odpowiedź na pytanie - co danej osobie faktycznie dolega?

Zapraszamy na naszego bloga w najbliższą środę (29.10.2014). Będziemy pisać o diagnostyce boreliozy i koinfekcji do boreliozy - teście PCR kleszcza.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...