O autorze
Blog o boreliozie to miejsce, w którym będą prezentowane podstawowe informacje o poważnej i niedocenianej chorobie, jaką jest borelioza. Najważniejsze poruszane zagadnienia to: objawy, diagnostyka, terapie oraz profilaktyka dotycząca boreliozy i innych infekcji (koinfekcji) do boreliozy. Wiedzieć więcej - z różnych punktów widzenia - o chorobie : wieloobjawowej, wielonarządowej, wieloukładowej - jednym słowem o chorobie o wielu twarzach to większa szansa na powrót do zdrowia. Blog ma charakter informacyjny i nie zastępuje wizyty i konsultacji lekarskiej.

Borelioza (Lyme Disease). Diagnostyka serologiczna (test WESTERN BLOT). cz. 2

Kolejny test na boreliozę to także test serologiczny - WESTERN BLOT. Pisaliśmy ostatnio na blogu o teście ELISA jako najbardziej powszechnym teście na boreliozę, głównie z racji jego niskiej ceny oraz możliwości refundacji z NFZ. Niestety test WESTERN BLOT zdecydowanie „przegrywa” z popularnością testu ELISA. Wynika to przede wszystkim z jego ceny ponad 200 zł za obie klasy IgG i IgM, a także braku możliwości jego powszechnej refundacji z NFZ. Kolejnym „przeciwwskazaniem” jego powszechnego stosowania są wytyczne, że jest testem potwierdzającym test ELISA. A jeśli ELISA jest w większości przypadków negatywna to zgodnie z wytycznymi nie ma uzasadnienia, aby wykonać test WESTERN BLOT. Czy w takim przypadku warto rezygnować z wykonania tego testu? O tym właśnie dzisiaj będziemy pisać na naszym blogu.

Borelioza a diagnostyka serologiczna (test WESTERN BLOT)

Test WESTERN BLOT jako rodzaj diagnostyki serologicznej jest podobnie jak test ELISA metodą pośrednią poszukiwania przeciwciał w klasach IgG i IgM jako odpowiedź systemu odpornościowego na występowanie bakterii boreliozy w organizmie człowieka. Jego wiarygodność diagnostyczna jest zdecydowanie większa w granicach 50% - 70%, w stosunku od wiarygodności testu ELISA. Nie oznacza to jednak, że możemy polegać na wynikach tego testu bez zastrzeżeń. Bardzo ważna jest jakość testu, lista oznaczonych antygenów oraz zastosowanie techniki rozbicia kompleksów immunologicznych.

Sytuację jeszcze komplikuje fakt, że nie ma określonych wytycznych oraz norm listy referencyjnej badanych antygenów. Wpływa na to, że trudno porównać testy między sobą. Jedną z ważnych konsekwencji takiej sytuacji jest fakt , że różne testy mogą dawać różne wyniki , zarówno pozytywny i negatywne. Pojawia się dylemat, który test jest bardziej wiarygodny, któremu bardziej wierzyć. Czytelnicy czytając o ostrożnym podejściu do testów na boreliozę i jej koinfekcje zastanawiają się, czy jest test, który jest wiarygodny w 100%?

Odpowiedź – nie ma. Powinniśmy traktować wykonywane testy i ich wyniki jako pomocnicze a nie decydujące. Oczywiście posiadamy bardzo dużo przykładów - których doświadczają klienci naszego Centrum – które daleko odbiega od przedstawionych powyżej poglądów. Dlatego też mamy do czynienia z znaczną grupą osób, która może być chora na boreliozę, ale nie jest ujęta w oficjalnej statystyce, o której pisaliśmy w pierwszym wpisie na naszym blogu.

Borelioza – wynik negatywny i co dalej
Tak jak w przypadku testu ELISA , test WESTERN BLOT może być negatywny. Podobnie jak w przypadku testu ELISA istnieją normy referencyjne, które określają między innymi wynik pozytywny, negatywny. Ważne jest aby mieć pełny wynik a nie tylko jego odpis. Jeśli występują określone antygeny ale są poniżej normy to wynik jest negatywny. A z kolei jeśli występują określone antygeny to może to świadczyć o istniejącej infekcji boreliozy. Trzeba rozważnie interpretować wynik testu i traktować go jako element większej strategii diagnostycznej. Podobnie jak w przypadku testu ELISA wynik negatywny testu WESTERN BLOT nie potwierdza jednoznacznie braku boreliozy.


Borelioza – wynik pozytywny, wątpliwy i co dalej
Tak jak w przypadku testu ELISA , test WESTERN BLOT może być pozytywny lub wątpliwy . Tylko w przypadku tego testu nie ma testu potwierdzającego jego pozytywny wynik. Otrzymane wyniki wskazują na prawdopodobną infekcję boreliozy i powiązaniu z objawami, które mogą wskazywać na boreliozę

Koinfekcje a diagnostyka serologiczna (test WESTERN BLOT)
Stosowanie testu WESTERN BLOT do diagnostyki koinfekcji boreliozy jest mało powszechne. Testy tego typu mają stosunkowo wysokie ceny. Aby nie wchodzić w szczegóły, nie zmienia w sposób istotny oceny stanu chorego na koinfekcje boreliozowe.

WESTERN BLOT – warto robić takie testy ?
Biorąc pod uwagę różne zastrzeżenia związane z testem WESTERN BLOT warto taki test wykonać na boreliozę . Gdyby ktoś miał dylemat, który test wybrać czy ELISA czy WESTERN BLOT diagnozując boreliozę to sugerujemy test WESTERN BLOT w obu klasach IgG i IgM. Takie podejście nie jest powszechne, jest w zdecydowanej mniejszości, ponieważ przeczy wytycznym o dwustopniowych testach na boreliozę. Nasze sugestie wynikają z doświadczeń naszego Centrum. Natomiast testy WESTERN BLOT na koinfekcje do boreliozy nie sugerujemy. Jeśli chcemy diagnozować koinfekcje to lepiej zrobić testy ELISA.

Podejmując decyzję, gdzie zrobić test trzeba kierować się przede wszystkim informacjami referencyjnymi i doświadczeniem danego laboratorium. Gdyby zlecić wszystkie omawiane na poprzednim i dzisiejszym blogu możliwe rodzaje testów (ELISA I WESTERN BLOT) na boreliozę i koinfekcje do boreliozy w może to być kwota kilku tysięcy złotych. Dlatego też będziemy w kolejnych wpisach pisać o różnych wariantach strategii diagnostycznej.

Zapraszamy na naszego bloga w najbliższy poniedziałek (27.10.2014). Będziemy pisać o diagnostyce boreliozy i koinfekcji do boreliozy - teście PCR.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...