O autorze
Blog o boreliozie to miejsce, w którym będą prezentowane podstawowe informacje o poważnej i niedocenianej chorobie, jaką jest borelioza. Najważniejsze poruszane zagadnienia to: objawy, diagnostyka, terapie oraz profilaktyka dotycząca boreliozy i innych infekcji (koinfekcji) do boreliozy. Wiedzieć więcej - z różnych punktów widzenia - o chorobie : wieloobjawowej, wielonarządowej, wieloukładowej - jednym słowem o chorobie o wielu twarzach to większa szansa na powrót do zdrowia. Blog ma charakter informacyjny i nie zastępuje wizyty i konsultacji lekarskiej.

Borelioza (Lyme Disease). Objawy koinfekcji boreliozy, cz. 4 - babesia

Dzisiaj kontynuacja podstawowych, ważnych informacji o jednej z koinfekcji do boreliozy – babesii. Jest to infekcja współistniejąca wraz z boreliozą. Powoduje szereg objawów, które można przypisać do wielu jednostek chorobowych.


Borelioza a Babesia
Babesia może na początku występować z małą ilością objawów charakterystycznych dla wielu stanów chorobowych takich jak: gorączka, dreszcze, poty, bóle mięśniowe, utrata apetytu, ogólne rozbicie, zmęczenie oraz nudności. Szczególnie może powodować nasilenie zespołu przewlekłego zmęczenia czy nasilenie bólów mięśniowo-stawowych. Prawda, że przedstawiony katalog objawów jest często mylony z innymi dolegliwościami. Właściwe rozpoznanie – jak często o tym wspominam na blogu - ma kluczowe znaczenie, aby postawić właściwą, trafną diagnozę.

Borelioza a inne koinfekcje
W kliku ostatnich tekstach na blogu zostały przedstawione wybrane koinfekcje do boreliozy: mykoplazma, bartonella, chlamydia trachomatis czy dziś babesia. A to jest lista niepełna. Należy jeszcze wspomnieć o: yersinii, toksoplazmozie, chlamydii pneumoniae, anaplazmie. Dbając o czytelników naszego bloga poprzestaniemy na dotychczasowej ilości przekazanych informacji.

W tym miejscu należy się również czytelnikom małe wyjaśnienie dotyczące pojawiających się tych samych wykresów kołowych związanych z boreliozą i jej koinfekcjami w tekstach o koinfekcjach. Intencja polega na tym, że w związku z tym, że to zagadnienie nie jest praktycznie poruszane w mediach. Warto korzystając z doświadczenia naszego Centrum – wskazywać, że jest to poważny problem z wiedzą o zagrożeniach, jakie są związane z występowaniem wielu koinfekcji do boreliozy.

Praktycznie od początku prowadzenie bloga o boreliozie główna tematyka była związana z szeregiem objawów, które mogą i często są związane z chorobami odkleszczowymi. Także jakie choroby „naśladuje” nie tylko borelioza ale również jej koinfekcje. Z tych publikacji wyłania się obraz, że jest to bardzo złożone zagadnienie i na dodatek budzi wiele kontrowersji. Prowadzony blog nie jest miejscem aby rozwiać wszystkie pojawiające się wątpliwości i spory. Jest miejscem, gdzie z różnych punktów widzenia każdy czytelnik może sobie wyrobić swoje zdanie na temat boreliozy.

Jeśli wiemy o objawach i chorobach jakie może „naśladować” borelioza wraz z koinfekcjami to przyszedł czas aby odpowiedzieć sobie na pytanie jak diagnozować choroby odkleszczowe – Lyme Disease. I o tym będą kolejne teksty na naszym blogu o boreliozie.

Zapraszamy na naszego bloga w najbliższa poniedziałek (20.10.2014). Będziemy pisać o diagnostyce boreliozy i koinfekcji do boreliozy.
Trwa ładowanie komentarzy...