O autorze
Blog o boreliozie to miejsce, w którym będą prezentowane podstawowe informacje o poważnej i niedocenianej chorobie, jaką jest borelioza. Najważniejsze poruszane zagadnienia to: objawy, diagnostyka, terapie oraz profilaktyka dotycząca boreliozy i innych infekcji (koinfekcji) do boreliozy. Wiedzieć więcej - z różnych punktów widzenia - o chorobie : wieloobjawowej, wielonarządowej, wieloukładowej - jednym słowem o chorobie o wielu twarzach to większa szansa na powrót do zdrowia. Blog ma charakter informacyjny i nie zastępuje wizyty i konsultacji lekarskiej.

Borelioza (Lyme Disease). Objawy koinfekcji boreliozy cz. 3 - chlamydia trachomatis

Dzisiaj na blogu o boreliozie tekst o kolejnej koinfekcji do boreliozy – chlamydii trachomatis. Z doświadczenia naszego Centrum coraz częściej występuje u naszych klientów jako „towarzysząca” boreliozie. Jej objawy powodują szereg dolegliwości kobiecych, ale płeć męska nie jest także od nich wolna. Cały czas na naszym blogu czytelnicy mogą zauważyć, że rośnie dynamicznie katalog objawów, które mogą wskazywać na boreliozę i równocześnie rośnie również dynamicznie katalog objawów, które mogą wskazywać z kolei na określone koinfekcje do boreliozy. Może pojawić naturalne pytanie: Czy jest możliwe aby realnie posiadać tyle różnych objawów? Odpowiedź: tak, jest to możliwe.


Chlamydia trachomatis (bakteria), podobnie jak inne koinfekcje do boreliozy, o których pisaliśmy wcześniej na blogu może przenieść między innymi kleszcz. Do zakażenia może również dojść przez kontakt intymny.

Na początkowym etapie taka infekcja nie daje żadnych objawów klinicznych, co nie oznacza, że taka infekcja nie rozwija się w organizmie. W tym miejscu kłania się nasze powszechne przeświadczenie – brak objawów np. brak bólu – brak choroby. W wielu przypadkach mamy wtedy do czynienia z infekcją bezobjawową.

Charakterystyczne objawy jakie może dawać infekcja - chlamydii trachomatis - dotyczą przede wszystkim układu moczowo-płciowego, między innymi: zapalenie cewki moczowej, zapalenie najądrzy, zapalenie gruczołu krokowego powodują pieczenie podczas oddawania moczu.

Natomiast objawy, które dotyczą kobiet to nasilona wydzielina z pochwy, krwawienie z pochwy i krwawienie po stosunku. Jeśli u kobiet mamy do czynienia z infekcją chlamydii trachomatis to powoduje ona w wiele przypadkach także nadżerkę szyjki macicy, powstawanie cyst czy wtórną bezpłodność.


Występowanie omawianej infekcji i jej objawów powoduje istotny spadek komfortu życia w tym komfortu kontaktów intymnych. Dlatego tak ważne jest właściwie i wczesne jej rozpoznanie. Wtedy jest szansa na zastosowanie właściwej terapii – o których będziemy pisać na naszym blogu.

Ważną kwestią, o której warto wspomnieć w tym miejscu jest to, że występowanie chlamydii trachomatis wraz z boreliozą nie ma charakteru „związku absolutnego”. Oznacza to, że występowanie tej infekcji nie jest automatycznym wskazaniem, że mamy także do czynienia z infekcją boreliozy.

Infekcje intymne u kobiet i mężczyzn, związane z określonymi patogenami to szeroka problematyka, która znacznie wykracza poza ramy prowadzonego bloga. Przedstawiając problem choroby odkleszczowej – boreliozy a raczej problem chorób odkleszczowych - Lyme Disease – na naszym blogu chcemy zwrócić uwagę czytelników portalu natemat.pl , że trzeba na określone objawy i stany chorobowe patrzeć w znacznie szerszej perspektywie. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie bardziej skutecznie przeciwdziałać infekcjom, które atakują nas i naszych bliskich.

Na koniec chciałbym wskazać na jeszcze jeden objaw, który na podstawie doświadczeń naszego Centrum może i powoduje chlamydia trachomatis – problemy z oczami. Pieczenie, swędzenie, łzawienie, uczucie piasku w oczach. Takie objawy mogą występować przez wiele miesięcy i żadne krople nie rozwiązują tego problemu.

Zapraszamy na naszego bloga w najbliższa piątek (17.10.2014). Będziemy kontynuować temat chorób, które "naśladują" koinfekcje do boreliozy.
Trwa ładowanie komentarzy...