O autorze
Blog o boreliozie to miejsce, w którym będą prezentowane podstawowe informacje o poważnej i niedocenianej chorobie, jaką jest borelioza. Najważniejsze poruszane zagadnienia to: objawy, diagnostyka, terapie oraz profilaktyka dotycząca boreliozy i innych infekcji (koinfekcji) do boreliozy. Wiedzieć więcej - z różnych punktów widzenia - o chorobie : wieloobjawowej, wielonarządowej, wieloukładowej - jednym słowem o chorobie o wielu twarzach to większa szansa na powrót do zdrowia. Blog ma charakter informacyjny i nie zastępuje wizyty i konsultacji lekarskiej.

Borelioza (Lyme Disease). Objawy koinfekcji do boreliozy cz. 2 - bartonella

Tak jak pisałem w swoim poprzednim wpisie na blogu, występowanie objawów koinfekcji w stosunku do boreliozy niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje. Jednym z nich jest duża trudność, aby poprawnie wskazać charakterystyczne objawy i przypisać je poprawnie do określonej choroby, a nie do choroby, którą "naśladuje" konkretna koinfekcja. Bartonella to jedna z najbardziej powszechnych infekcji, które "towarzyszą" boreliozie.


Borelioza a bartonella
Bartonella to także bakteria, która może wniknąć do naszego organizmu za pośrednictwem ukąszenia przez kleszcza. Warto w tym miejscu podkreślić, że między innymi kleszcz jest nosicielem wielu patogenów. Niestety, nie ma powszechnej wiedzy o tym zarówno wśród lekarzy, jak i społeczeństwa. Stąd daleka droga do powszechności badań kleszcza. A tyko na podstawie takich badań możemy stwierdzić, co dany osobnik realnie przenosi. Liczba przenoszonych patogenów może okazać się imponująca. Będziemy na naszym blogu pisać również o badaniach kleszcza.

Bartonella (podobnie jak borelioza czy jej inna koinfekcja - mykoplazma) daje szereg objawów, które powodują znaczące pogorszenie stanu zdrowia.

Z jednej strony bartonella wzmacnia niektóre objawy boreliozy np. bóle stawowe. Jeśli w takim przypadku klient naszego Centrum ma silne bóle stawowe, to może oznaczać, że jest to silna borelioza stawowa. Ale w wielu przypadkach dzięki wykonaniu badań diagnostycznych w naszym ośrodku jest także stwierdzona aktywna silna infekcja bartonelii. Szacuje się, że jej występowanie powoduje zwiększenie objawów stawowych boreliozy o ponad 50%. Dlatego tak ważne jest, aby w chorobach odkleszczowych szerzej patrzeć na objawy i diagnostykę.

Z drugiej strony bartonella powoduje także szereg objawów w układzie nerwowym oraz neurologicznym. Przykładem takich objawów mogą być klienci naszego Centrum, którzy mieli stwierdzoną silną wieloletnią depresję, a nasze rozpoznanie wskazywało na bardzo silną boreliozę i bartonellę.

Gdyby wskazać pewien schemat postępowania diagnostycznego zarówno w przypadku boreliozy i jej wybranych koinfekcji, to nasuwa się tylko jeden wniosek - nie zamykać się na jakiekolwiek schematy, ponieważ to utrudnia dokonanie właściwego rozpoznania choroby lub chorób u danego człowieka.


Bartonella wzmacnia objawy innych infekcji, np. boreliozy, ale może powodować objawy tylko dla niej specyficzne. Takim specyficznym objawem jest pieczenie stóp. Osoby z takim objawem korzystają z konsultacji wielu specjalistów, którzy nie potrafią postawić jednoznacznej diagnozy. A to właśnie jest bartonella.

Zagadnienie bartonelli jako jednej z wielu koinfekcji do boreliozy jest dużo szerszym tematem niż to, co zostało przedstawione w dzisiejszym tekście na naszym blogu. Istnieją na świecie bogate opracowania dotyczące między innymi bartonelii. Natomiast podstawowym celem prowadzonego bloga o boreliozie jest zwrócenie uwagi na wybrane problemy, z jakimi czytelnik portalu naTemat.pl może spotkać się w swoim życiu - niezależnie od wieku, płci, zawodu.

Zapraszamy na naszego bloga w najbliższa środę (15.10.2014). Będziemy kontynuować temat chorób, które "naśladują" koinfekcje do boreliozy.
Trwa ładowanie komentarzy...