O autorze
Blog o boreliozie to miejsce, w którym będą prezentowane podstawowe informacje o poważnej i niedocenianej chorobie, jaką jest borelioza. Najważniejsze poruszane zagadnienia to: objawy, diagnostyka, terapie oraz profilaktyka dotycząca boreliozy i innych infekcji (koinfekcji) do boreliozy. Wiedzieć więcej - z różnych punktów widzenia - o chorobie : wieloobjawowej, wielonarządowej, wieloukładowej - jednym słowem o chorobie o wielu twarzach to większa szansa na powrót do zdrowia. Blog ma charakter informacyjny i nie zastępuje wizyty i konsultacji lekarskiej.

Borelioza (Lyme Disease). Objawy koinfekcji do boreliozy cz. 1 - mykoplazma

Wcześniejsze publikacje na naszym blogu o boreliozie – jej objawach i „naśladowaniu” wielu chorób - to najbardziej rozpowszechniony obraz „twarzy boreliozy”. Ten najbardziej rozpowszechniony obraz trzeba oczywiście rozpatrywać w kontekście bardzo małej wiedzy o „innych twarzach boreliozy” - czyli koinfekcjach (współinfekcjach) do boreliozy.


We właściwym, poprawnym rozpoznaniu objawów boreliozy jest duży problem – o tym pisaliśmy w kilku ostatnich tekstach na blogu. Jeśli uporamy się z boreliozą to (jak wynika z doświadczeń naszego Centrum) jest to dopiero początek dłuższej drogi. Ponieważ borelioza „nie lubi” być sama - 'lubi towarzystwo”, które trzeba właściwie rozpoznać.

Dla wielu osób czytających ten tekst będzie to zupełnie nowa informacja, o której wcześniej nie wiedzieli – co nie oznacza, że ten problem nie występuje. W takim przypadku warto zapytać o statystykę koinfekcji do boreliozy, czyli sumy wszystkich infekcji, które mogą i naszym zdaniem występują równolegle z boreliozą. Z doświadczenia naszego Centrum relacja między występowaniem boreliozy wraz z konfekcjami przedstawia się następująco: 20% - borelioza bez koinfekcji, 80% - borelioza z koinfekcjami.

Borelioza a koinfekcje
Występowanie równolegle więcej niż jednej infekcji wraz boreliozą jest faktem. Niestety jest to zagadnienie bardzo rzadko poruszane przez lekarzy. Zdecydowana większość osób, jeśli jest leczona na boreliozę, to w bardzo małym stopniu jest leczona na jej koinfekcje takie jak: mykoplazma, bartobella, chlamydia, babesia, yersinia.

W jaki sposób rozpoznać koinfekcje do boreliozy – jakie objawy mogą wskazywać na daną koinfekcję, jakie choroby „naśladuje” określona koinfekcja – o tym wszystkim będziemy pisać na naszym blogu.

Borelioza a mykoplazma
Jedna z wielu koinfekcji do boreliozy, która często z nią występuje, to mykoplazma, która jest bakterią. Najczęściej występujący rodzaj to mucoplasma preumoniae. Podobnie jak w przypadku boreliozy mykoplazma jest przenoszona między innymi przez kleszcza. Katalog, który może wskazywać na ten rodzaj infekcji to przede wszystkim – infekcje dróg oddechowych: podwyższona temperatura, napadowy, suchy, nasilający się w nocy kaszel, bóle głowy, które mogą być potęgowane przez zapalenia zatok( występujące u 2/3 chorych ), nawracające zapalenia gardła, krtani i tchawicy, ostre zapalenia oskrzeli, oskrzelików, a nawet płuc.

Taki zespół objawów utrzymuje się często przez wiele tygodniu a nawet przez wiele lat, ponieważ nie jest właściwie rozpoznany. Oczywiście każde przeziębienie nie jest automatycznym wskazaniem do występowania mykoplazmy – koinfekcji do boreliozy.

Zapraszamy na naszego bloga, w najbliższy poniedziałek (13.10.2014) będziemy kontynuować temat chorób, które "naśladują" koinfekcje do boreliozy
Trwa ładowanie komentarzy...