O autorze
Blog o boreliozie to miejsce, w którym będą prezentowane podstawowe informacje o poważnej i niedocenianej chorobie, jaką jest borelioza. Najważniejsze poruszane zagadnienia to: objawy, diagnostyka, terapie oraz profilaktyka dotycząca boreliozy i innych infekcji (koinfekcji) do boreliozy. Wiedzieć więcej - z różnych punktów widzenia - o chorobie : wieloobjawowej, wielonarządowej, wieloukładowej - jednym słowem o chorobie o wielu twarzach to większa szansa na powrót do zdrowia. Blog ma charakter informacyjny i nie zastępuje wizyty i konsultacji lekarskiej.

Borelioza (Lyme Disease) - jakie obawy mogą wskazywać na boreliozę cz. 2

W jaki sposób dokonać oceny objawów i nie pogubić się w tym całym zamieszaniu i na końcu – nie zwariować (ten objaw także może wskazywać na boreliozę). Kłopot polega na tym – pisałem o tym wcześniej na blogu – że klasyczny schemat diagnostyczny: objaw-choroba-lek nie ma zastosowania w przypadku boreliozy.


Dlatego podstawową sprawą jest określenie listy objawów u konkretnej osoby w połączeniu z umiejętnością, aby właściwie przypisać określone objawy do właściwej określonej jednostki chorobowej.

Może to być np. reumatyzm, ponieważ bolą stawy, a może to być borelioza – również bolą stawy. Niewykluczone, że w niektórych przypadkach może być zarówno reumatyzm i borelioza.


Jeżeli w podobny sposób będziemy rozpatrywać wiele objawów, jakie realnie mogą występować u konkretnej osoby, która choruje na boreliozę (ale o tym nie wie) np. występuje u takiej osoby równocześnie 30-40 objawów (takie osoby faktycznie funkcjonują i trafiają do naszego Centrum). Wtedy pierwsze – powszechne skojarzenie – nie można mieć tyle objawów równocześnie. Trzeba taką osobę skierować do… psychiatry.
A psychiatra analizując długą listę objawów wypisze receptę na leki antydepresyjne. I błędne koło się zamyka.

Aby określić, kto ma jaką chorobę lub choroby w danym czasie trzeba posiadać wiedzę, doświadczenie i intuicję oraz być otwartym na różnie punkty widzenia. Dotyczy to zarówno przedstawicieli zawodów medycznych ale przede wszystkim przysłowiowego Kowalskiego.

Aby opisać dokładnie złożoność objawów, chorób, które "naśladuje" borelioza przekracza to formułę obecnego bloga, dlatego chciałbym polecić amerykański film "Under Our Skin" który opowiada o historii osób chorych na boreliozę w Stanach Zjednoczonych.[youtube]http://www.dailymotion.com/video/xplliu_under-our-skin-2008-1-2-napisy-pl_shortfilms[/youtube]

[youtube]http://www.dailymotion.com/video/xpllj9_under-our-skin-2008-2-2-napisy-pl_shortfilms[/youtube]

Zapraszamy w najbliższy poniedziałek (6.10.2014) na bloga, gdzie będziemy przedstawiać kolejne ważne informacje o objawach boreliozy.
Trwa ładowanie komentarzy...