O autorze
Blog o boreliozie to miejsce, w którym będą prezentowane podstawowe informacje o poważnej i niedocenianej chorobie, jaką jest borelioza. Najważniejsze poruszane zagadnienia to: objawy, diagnostyka, terapie oraz profilaktyka dotycząca boreliozy i innych infekcji (koinfekcji) do boreliozy. Wiedzieć więcej - z różnych punktów widzenia - o chorobie : wieloobjawowej, wielonarządowej, wieloukładowej - jednym słowem o chorobie o wielu twarzach to większa szansa na powrót do zdrowia. Blog ma charakter informacyjny i nie zastępuje wizyty i konsultacji lekarskiej.

Borelioza (Lyme Disease) - czy w Polsce jest milion chorych na boreliozę i większość o tym nie wie?

wykres borelioza w Polsce  1996 - 2014
wykres borelioza w Polsce 1996 - 2014 opracowania statystyczno-naukowe
Pierwsza powszechna reakcja – to przecież niemożliwe! Oficjalnie dane z PZH (Państwowego Zakładu Higieny) mówią o liczbie niewiele większej niż 10 000 przypadków stwierdzonej boreliozy rocznie , a nie liczbie wielokrotnie większej. W publikacjach naukowych stawiane są tezy, że zachorowań na boreliozę może być 10-krotnie więcej niż prezentuje się to w oficjalnych danych statystycznych czyli 100 000 przypadków rocznie. Idąc dalej tym sposobem rozumowania i dokonując zsumowania oficjalnej statystyki boreliozy z lat 1996 -2014 (zakładając 10-krotnie większą liczbę chorych na boreliozę) - dochodzimy do liczby 1 000 000 (miliona!) osób chorujących na boreliozę.


Pytanie – ile osób jest faktycznie chorych na boreliozę ? Czy dane statystyczne są faktycznie prawidłowe? Problem tych dysproporcji jest ważną tezą naukową, którą warto zbadać. I tutaj zaczynają się problemy. Borelioza występuje statystycznie stosunkowo rzadko w przeciwieństwie do np. cukrzycy (2,5 mln chorych zdiagnozowanych a szacuje się kolejny 1 milion jest jeszcze nie zdiagnozowanych) czy wobec tego jest uzasadnienie, aby prowadzić takie badania? Zdaniem wielu osób z grona diagnostów, lekarzy, profesorów a przede wszystkim samych pacjentów poszukujących przyczyn swego złego samopoczucia jest pilna potrzeba przeprowadzenia takich badań. (Podobny typ badań dotyczących zachorowań na ksztusiec przeprowadzono w Polsce w latach 2009-2011 i okazało się, że jest 60-krotnie więcej ksztuśca niż wynika z oficjalnej statystyki).
W Polsce istnieje odpowiedni potencjał naukowy aby taki projekt przeprowadzić.Wielkopolskie Centrum Promocji Zdrowia bierze aktywny w udział w poszukiwaniu rozwiązań tego problemu, pracując w porozumieniu z kilkoma ośrodkami naukowymi, w ramach dużego klastra biotechnologicznego NUTRIBIOMED z Wrocławia.
Projekt badawczo-rozwojowy związany m.in. z boreliozą jest elementem znacznie większego projektu badawczego dotyczącego chorób cywilizacyjnych i chronicznych.
Niestety uzyskania przychylności odpowiednich instytucji nie jest sprawą ani prostą ani łatwą a czas u nich płynie... inaczej.

Dotychczasowe doświadczenia naszego Centrum, które jest także pomysłodawcą powstania pierwszego w Polsce Polskiego Centrum Boreliozy w formie konsorcjum, a także pierwszej w Polsce telewizyjnej Akademii Boreliozy, skłania do podzielenia się przemyśleniami. Na podstawie wielu przypadków osób - które zgłaszając się do nas z rozpoznaną lub też nie rozpoznaną boreliozą - wraca do zdrowia, często po 5, 10 czy 15 latach, chorując wcześniej, często na wiele innych chorób, ale nie na boreliozę.


Zanim zapadną decyzje (wierzę, że zapadną pozytywne), aby przeprowadzić badania nad boreliozą w Polsce, trzeba publicznie o tym mówić, ponieważ jest to dynamicznie narastający problem zdrowotny i społeczny. Problem ten zaczyna się pojawiać coraz częściej w mediach ale jest powierzchownie traktowany, bardziej jako „moda na boreliozę” lub "sezon na kleszcza". W większości przypadków jest to przysłowiowy „wierzchołek góry lodowej”.

Blog o boreliozie na portalu naTemat.pl jest kolejnym krokiem w kierunku pokazania realnego problemu jakim jest borelioza - z różnych punktów widzenia - która budzi bardzo wiele kontrowersji i sporów oraz emocji.
Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę słowo borelioza i po krótkiej lekturze pojawia się duży szum informacyjny i duża ilość poglądów bardzo ze sobą sprzecznych i wykluczających. Nasze wcześniejsze publikacje w mniej rozbudowanej formie to m.in. wywiad w jednym z czasopism : „Borelioza – zagrożenie o wielu twarzach" oraz wspomniana wcześniej - Akademia Boreliozy.Na podstawie przekazanych informacji na blogu o boreliozie, każdy z czytelników może sobie wyrobić swoje zdanie na omawiany temat. I to właśnie cel edukacyjny jest podstawowym celem startującego bloga o boreliozie, którego geneza jest związane m.in. z przeprowadzonymi rozmowami z naszymi klientami, którzy wielokrotnie wskazywali potrzebę publicznego mówienia o poważnej chorobie, jaką jest borelioza.

Borelioza to realne zagrożenia dla każdego z Nas. Nie oznacza to oczywiście, że każdy z Nas zachoruje na boreliozę. Jeśli wiemy i jesteśmy świadomi, możemy bronić się przed boreliozą. Jeśli natomiast zdarzy się, że na nią zachorujemy, to możemy sami zdecydować, jaką drogą chcemy pójść aby wrócić do zdrowia. Rozpoznanie boreliozy jest trudnym choć możliwym do zrealizowania zadaniem. Trzeba dysponować odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Niestety to jeden z najpoważniejszych problemów.

Objawy boreliozy to katalog kilkudziesięciu różnych dolegliwości (m.in. bóle stawów, mięśni, zmęczenie, nerwowość, drażliwość, pieczenie stóp, zmienność nastrojów, spadek libido, szum w uszach, podwójne widzenie i wiele innych), które można przypisać kilkunastu chorobom: (m.in. reumatyzm, depresja, hipochondria, stwardnienie rozsiane (SM), stwardnienie zanikowe boczne (SLA), reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zespół chronicznego zmęczenia (CFS), oziębłość seksualna (Hipolibidemia) i wiele innych). Dlatego o boreliozie mówi się zasadnie, że jest super „naśladowcą” wielu chorób - jest po prostu chorobą o wielu twarzach.

Zadanie pozornie prostego pytania "czy mam boreliozę?" powoduje wiele dylematów i trudności w odpowiedzi. Będziemy także szerzej pisać na naszym blogu – o rodzajach diagnostyki - nie tylko na boreliozę ale również na jej liczne koinfekcje.

Dlatego też zapraszamy Państwa wkrótce na bloga, gdzie po raz pierwszy udostępnimy Państwu interaktywny test na boreliozę . Test, który będzie można wypełnić bezpłatnie i anonimowo, nie podając żadnych danych personalnych.

Kolejne pozornie proste pytanie "jaką terapię zastosować na boreliozę?" także powoduje wiele dylematów i trudności w odpowiedzi. Będziemy również pisać na naszym blogu o rodzajach terapii nie tylko na boreliozę, ale także na jej liczne koinfekcje.

Pozostaje zaprosić Państwa do naszego bloga o boreliozie, parafrazując słowa: „Zostańcie z Nami”. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga na naszym FB Jak Być Zdrowym

Korzystając z okazji zapraszamy na spotkanie z naszym Centrum (stoisko firmowe) podczas : targów ekologicznych NATURA FOOD oraz targów zdrowego stylu życia beECO w dniach 3-5.10.2014 w Łodzi.
Ponadto w dniu 4.10.2014 (sobota) w godzinach 11.00 - 13.00 zapraszamy na nasze prezentację : "Zdrowy Styl Życia a Borelioza".
W tym czasie będzie można także uczestniczyć w prelekcji Stowarzyszenia STOP NOP : "Zdrowy Styl Życia a Szczepienia"

Zapraszamy jutro na bloga, na zapowiedź, o czym wkrótce będziemy pisać:

wyjaśnienia do zamieszczonej tabeli :
1 - dane statystyczne pochodzące z publikacji PZH w latach 1996 - 2014
2 - możliwa ilość zachorowań przygotowana w oparciu o publikację w czasopiśmie : Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2012, Tom 18, Nr 2, 98
3 - prognozowane dane za 2014 rok (na podstawie danych bieżących PZH za 01.01.2014 - 15.09.2014 = 8.587 : 3 x 4 = 11.449 - przybliżony wynik)
Trwa ładowanie komentarzy...